Glenview Desk – 236402-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Traditional, reimagined. Bring ample surface and storage space to your workspace with a desk of rustic weathered oak. Simple hardware is finished in an aged bronze.
Product Details
| Weight (kg) | 67 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 148.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 47.11 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.334 m³ |
| Color | Weathered Oak Veneer |
| Material | Thick Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 67.50″w x 27.50″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 171.4 cm w x 69.8 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 148.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 67.5 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Weathered Oak Veneer |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields