Edison Desk – 244013-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Made from smoked black oak, this grand-scale desk meets stately presence with antique inspiration. Wood’s cracks and graining craft a storied look, while built-in drawers bring storage to the modern office. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 100 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 220.46 lb |
| Volume (cu. ft.) | 31.43 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.89 m³ |
| Color | Smoked Black Veneer |
| Material | Thick Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 78.00″w x 40.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 198.1 cm w x 101.6 cm d x 77.5 cm h |
| Weight | 220.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 78 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Smoked Black Veneer |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Edison |
"*" indicates required fields