Arturo Desk – 234773-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Made from solid walnut in a classic natural finish, a slim-profile desk features three drawers to keep frequently used items on hand.
Product Details
| Weight (kg) | 46 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 101.41 lb |
| Volume (cu. ft.) | 34.61 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.98 m³ |
| Color | Natural Walnut Veneer |
| Material | Walnut Veneer, Solid Walnut |
| Dimensions (Imperial, inch) | 59.75″w x 22.25″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 151.8 cm w x 56.5 cm d x 78.7 cm h |
Additional information
| Weight | 101.41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 59.75 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Natural Walnut Veneer |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields