Zealand Bookcase – 250292-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Thick, curvy and rounded sides give this bookcase its playful character inspired by soft Brutalism. Made from light, solid oak, substantial shelving provides generous space for books, photos and keepsakes.
Product Details
| Weight (kg) | 81 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 179.67 lb |
| Volume (cu. ft.) | 60.53 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.714 m³ |
| Color | Worn Oak Veneer |
| Material | Oak Veneer, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 52.50″w x 17.50″d x 69.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 133.4 cm w x 44.4 cm d x 175.3 cm h |
Additional information
| Weight | 179.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 52.5 × 69 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Worn Oak Veneer |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields