Hopkins Bookcase – 235271-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
235271-001
Category: Bookcases
Tags: Bookcases, Brown, Brushed Ebony Oak, Brushed Ebony Oak Veneer, Gunmetal, Four Hands
Description
Classic and versatile, an ebony-finished oak bookcase features open shelving plus lower cabinetry for plenty of storage and display options.
Product Details
| Weight (kg) | 99 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 219.36 lb |
| Volume (cu. ft.) | 59.79 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.693 m³ |
| Color | Brushed Ebony Oak, Brushed Ebony Oak Veneer, Gunmetal |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 51.00″w x 20.00″d x 84.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 129.5 cm w x 50.8 cm d x 213.4 cm h |
Additional information
| Weight | 219.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 51 × 84 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Brushed Ebony Oak ,Brushed Ebony Oak Veneer ,Gunmetal |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields