Glenview Bookcase – 236400-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
236400-002
Category: Bookcases
Tags: Bookcases, Brown, Four Hands, Smoked Black Oak, Smoked Black Resawn Oak
Description
A smoked black oak bookcase with fixed shelves shapes subtly curved corners, bringing a handcrafted look to a minimalist form. Simple hardware is finished in an aged bronze.
Product Details
| Weight (kg) | 70 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 155.42 lb |
| Volume (cu. ft.) | 51.81 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.467 m³ |
| Color | Smoked Black Oak, Cracked Smoked Black Veneer |
| Material | Solid Oak, Thick Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 18.50″d x 84.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 47.0 cm d x 214.0 cm h |
Additional information
| Weight | 155.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 40 × 84.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Smoked Black Oak ,Smoked Black Resawn Oak |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields