Glenview Bookcase – 236400-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
236400-001
Category: Bookcases
Tags: Bookcases, Brown, Four Hands, Weathered Oak, Weathered Oak Veneer
Description
A rustic oak bookcase with fixed shelves shapes subtly curved corners, bringing a handcrafted look to a minimalist form. Simple hardware is finished in an aged bronze.
Product Details
| Weight (kg) | 70 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 155.42 lb |
| Volume (cu. ft.) | 51.81 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.467 m³ |
| Color | Weathered Oak, Weathered Oak Veneer |
| Material | Solid Oak, Thick Oak Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 18.50″d x 84.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 47.0 cm d x 214.0 cm h |
Additional information
| Weight | 155.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 40 × 84.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Weathered Oak ,Weathered Oak Veneer |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields