Eldridge Bookcase – 247255-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Tiers of amber-finished ash offer space for storage and display. Turned ball detailing and tapered legs bring a design-driven touch to a simple, open bookcase. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 48 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 106.26 lb |
| Volume (cu. ft.) | 40.08 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.135 m³ |
| Color | Amber Ash, Amber Ash Veneer |
| Material | Solid Ash, Ash Veneer |
| Dimensions (Imperial, inch) | 39.00″w x 17.50″d x 73.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 99.1 cm w x 44.4 cm d x 186.7 cm h |
Additional information
| Weight | 106.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.5 × 39 × 73.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields