Alistair Bookcase – 243020-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A smoked black oak exterior frames a warm, worn oak interior. Sleek shelves with brushed brass railings offer ample storage in a statement-making piece. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 180 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 396.83 lb |
| Volume (cu. ft.) | 75.61 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.141 m³ |
| Color | Smoked Black, Worn Oak Thin Veneer, Brushed Brass |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 52.00″w x 16.00″d x 96.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 132.1 cm w x 40.6 cm d x 243.8 cm h |
| Weight | 396.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 52 × 96 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Brushed Brass ,Smoked Black ,Worn Oak Thin Veneer |
| Style |
Contemporary |
| Collection |
Alistair |
"*" indicates required fields