Alistair Bookcase – 243020-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This worn oak bookcase brings vintage charm to any space. Vertical dividers create a neat, linear look, while a brass-finished rail introduces a practical, design-forward detail. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 180 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 396.83 lb |
| Volume (cu. ft.) | 75.61 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.141 m³ |
| Color | Worn Oak Thin Veneer, Brushed Brass |
| Material | Oak Veneer, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 52.00″w x 16.00″d x 96.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 132.1 cm w x 40.6 cm d x 243.8 cm h |
| Weight | 396.83 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 52 × 96 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Brushed Brass ,Worn Oak Thin Veneer |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Alistair |
"*" indicates required fields