Admont Double Bookcase With Ladder – 240932-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
240932-001
Category: Bookcases
Tags: Bookcases, Brown, Four Hands, Worn Black, Worn Black Veneer, Black Gunmetal
Description
Stately and storage-driven. Inspired by traditional library design, an oak bookcase is finished in a worn black for a vintage European vibe. Glass doors slide open to reveal even more storage, while a decorative iron ladder completes this classic look.
Product Details
| Weight (kg) | 298 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 656.75 lb |
| Volume (cu. ft.) | 76.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.159 m³ |
| Color | Worn Black, Worn Black Veneer, Black Gunmetal |
| Material | Solid Oak, Oak Veneer, Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 84.00″w x 20.75″d x 102.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 213.4 cm w x 52.7 cm d x 259.1 cm h |
Additional information
| Weight | 656.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 84 × 102 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Black Gunmetal ,Worn Black ,Worn Black Veneer |
| Style |
Traditional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields