Winnie Handwoven Rug – 249751-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Neutral tones create harmony in this hand-knotted grid rug, woven from pure wool. Slight variation in sizing due to the handcrafted nature of each piece is to be expected.
Product Details
| Weight (kg) | 25 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 56 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.115 m³ |
| Color | Winnie Ivory |
| Material | 100% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 108.00″w x 0.50″d x 144.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 274.3 cm w x 1.3 cm d x 365.8 cm h |
Additional information
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 108 × 144 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Winnie Ivory |
| Rug Size |
9'X12' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields