Vallarta Outdoor Rug 8×10′ – 233596-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Faux jute and leather craft a durable outdoor rug, inspired by the Moroccan Tuareg style that showcases bold symbols and patterns. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 10 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 22.75 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.35 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.095 m³ |
| Color | Valley Sand |
| Material | 100% Polyethylene Terephthalate (PET) |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 0.50″d x 120.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 1.3 cm d x 304.8 cm h |
Additional information
| Weight | 22.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 96 × 120 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Valley Sand |
| Style |
Bohemian |
| Rug Size |
8X10' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields