Tillman Hand-Knotted Rug – 249748-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A tonal grid rug is both versatile and timeless. This hand-knotted wool/cotton rug has a speckled ivory ground with a graphite grid pattern. Slight variation in sizing and imperfect lines due to the handcrafted nature of each piece are to be expected.
Product Details
| Weight (kg) | 31 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 69 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.146 m³ |
| Color | Tillman Ivory |
| Material | 80% Wool, 20% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 108.00″w x 0.50″d x 144.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 274.3 cm w x 1.3 cm d x 365.8 cm h |
Additional information
| Weight | 69 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 108 × 144 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Tillman Ivory |
| Rug Size |
9'X12' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields