Tillman Hand-Knotted Rug – 249748-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A tonal grid rug is both versatile and timeless. This hand-knotted wool/cotton rug has an espresso ground with an ivory grid pattern. Slight variation in sizing and imperfect lines due to the handcrafted nature of each piece are to be expected.
Product Details
| Weight (kg) | 40 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.2 m³ |
| Color | Tillman Espresso |
| Material | 80% Wool, 20% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
Additional information
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Tillman Espresso |
| Rug Size |
10'X14' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields