Taza Moroccan Hand Knotted Rug 10×14′ – 230616-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A plush 90/10 blend of New Zealand wool and classic cotton, a Moroccan-inspired area rug is beautifully hand knotted for authenticity and texture alike. Following a technique and tradition dating back thousands of years, each hand-knotted rug can take two to three master weavers five to six weeks to complete, depending on the size and intricacy of each rug. Every hand-knotted rug is designed to wear beautifully over time, making them heirlooms to be passed down for generations. Due to the handcrafted nature of this rug, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 53 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 116.05 lb |
| Volume (cu. ft.) | 14.41 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.408 m³ |
| Color | Taza |
| Material | 90% Wool, 10% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
| Weight | 116.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Taza |
| Style |
Bohemian |
| Rug Size |
10X14' |
"*" indicates required fields