Sybil Hand-Knotted Rug – 250218-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Pure wool yarns in muted natural colors are hand-knotted in a time-honored pattern, capturing the effect of vintage heirloom rugs. Slight variation in sizing due to the handcrafted nature of each piece is to be expected.
Product Details
| Weight (kg) | 36 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 79.59 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.314 m³ |
| Color | Sybil Natural |
| Material | 100% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
Additional information
| Weight | 79.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Sybil Natural |
| Rug Size |
10'X14' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields