Sumlin Hand-Knotted Rug – 249747-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Simple geometry of the grid in earthy hues for timeless appeal. This hand-knotted wool/cotton rug has a speckled ground with a neutral grid pattern. Slight variation in sizing and imperfect lines due to the handcrafted nature of each piece are to be expected.
Product Details
| Weight (kg) | 40 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.06 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.2 m³ |
| Color | Sumlin Espresso |
| Material | 80% Wool, 20% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
Additional information
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Sumlin Espresso |
| Rug Size |
10'X14' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields