Sinead Hand-Knotted Rug 8’x10′ – 247836-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Tonal wool weaves an organic checkered pattern. Following a technique and tradition dating back thousands of years, each hand-knotted rug can take two to three master weavers five to six weeks to complete, depending on the size and intricacy of each rug. Every hand-knotted rug is designed to wear beautifully over time, making them heirlooms to be passed down for generations.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 53.9 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.57 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.101 m³ |
| Color | Sinead Black |
| Material | 100% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 0.50″d x 120.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 1.3 cm d x 304.8 cm h |
Additional information
| Weight | 53.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 96 × 120 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Sinead Black |
| Style |
Scandinavian |
| Rug Size |
8'X10' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields