Priya Rug 2.5’x9.5′ – 237145-006
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A jute-blend rug is power-loomed in Egypt. Each pattern is created from a high-quality scan of a vintage rug. A team of graphic designers then perfects the pattern and colors to closely resemble the original rug. The result: a textural and versatile piece that looks authentically antiqued. Allow for a slight variation in size, up to 5%, for this rug.
Product Details
| Weight (kg) | 2 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 5.46 lb |
| Volume (cu. ft.) | 0.67 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.019 m³ |
| Color | Priya |
| Material | 70% Polyester, 30% Jute |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 0.50″d x 114.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 1.3 cm d x 289.6 cm h |
Additional information
| Weight | 5.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 30 × 114 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Priya |
| Style |
Traditional |
| Rug Size |
2.5'X9.5' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields