Prato Hand Knotted Rug 12’x15′ – 232730-012
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by traditional Turkish textiles and patterns, a hand-knotted area rug is made from a beautiful blend of classic cotton and luxurious New Zealand wool in deep, rich earth tones to ground the room. The unique, intricate motifs seem to speak a story all their own. Following a technique and tradition dating back thousands of years, each hand-knotted rug can take two to three master weavers five to six weeks to complete, depending on the size and intricacy of each rug. Every hand-knotted rug is designed to wear beautifully over time, making them heirlooms to be passed down for generations. Due to the handcrafted nature of this rug, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 59 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 130 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.18 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.345 m³ |
| Color | Prato Espresso |
| Material | 60% Wool 40% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 144.00″w x 0.50″d x 180.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 365.8 cm w x 1.3 cm d x 457.2 cm h |
| Weight | 130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 144 × 180 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Prato Espresso |
| Style |
Traditional |
| Rug Size |
12'X15' |
"*" indicates required fields