Payal Hand-Knotted Rug – 249737-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Hand knotted with rows of striking Xs, this pure jute rug adds graphic interest to any room. Offered at an accessible entry point into handwoven rugs, the rug comes in many sizes to outfit a range of spaces. Slight variation in sizing due to the handcrafted nature of each piece is to be expected.
Product Details
| Weight (kg) | 32 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 69.67 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.62 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.159 m³ |
| Color | Payal Natural |
| Material | 100% Jute |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 0.50″d x 120.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 1.3 cm d x 304.8 cm h |
Additional information
| Weight | 69.67 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 96 × 120 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Payal Natural |
| Rug Size |
8'X10' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields