Paolo Hand-Knotted Rug 10’x14′ – 249730-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Pure wool is hand-knotted to create the rug’s beautiful rustic design and appearance. The durable rug is crafted to wear beautifully over time. Due to the handcrafted nature of this rug, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 35 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 78.26 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.32 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.264 m³ |
| Color | Paolo Rust |
| Material | 100% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
Additional information
| Weight | 78.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Orange |
| Detail Color |
Paolo Rust |
| Style |
Rustic |
| Rug Size |
10'X14' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields