Pacifica Hand-Knotted Rug 8’x10′ – 249710-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Hand-knotted with highs and lows to create an intricate pattern with dimension, the neutral area rug is woven from luxurious wool blend fibers. The versatile motif and colors suit any room. Due to the handcrafted nature of this rug, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 26 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 56.22 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.78 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.192 m³ |
| Color | Pacifica Sage |
| Material | 68% Wool, 23% Jute, 5% Cotton, 4% Polyester |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 0.50″d x 120.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 1.3 cm d x 304.8 cm h |
Additional information
| Weight | 56.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 96 × 120 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Pacifica Sage |
| Style |
Transitional |
| Rug Size |
8'X10' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields