Neva Jute Rug 9’x13′ – 247835-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Classic material and shape, this 100% jute rug features a thick jute fringe for added texture detailing.
Product Details
| Weight (kg) | 45 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 99.9 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.25 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.177 m³ |
| Color | Bleached Jute |
| Material | 100% Jute |
| Dimensions (Imperial, inch) | 108.00″w x 0.50″d x 156.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 274.3 cm w x 1.3 cm d x 396.2 cm h |
Additional information
| Weight | 99.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 108 × 156 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Bleached Jute |
| Style |
Scandinavian |
| Collection |
Neva Jute |
| Rug Size |
9'X13' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields