Nador Moroccan Hand Knotted Rug 8×10′ – 230615-013
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A 90/10 blend of wool and cotton, a Moroccan-inspired area rug features hand knotting of traditional cultural motifs reflective of the native Berbers of North African countries. Following a technique and tradition dating back thousands of years, each hand-knotted rug can take two to three master weavers five to six weeks to complete, depending on the size and intricacy of each rug. Every hand-knotted rug is designed to wear beautifully over time, making them heirlooms to be passed down for generations. Due to the handcrafted nature of this rug, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 26 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 57.54 lb |
| Volume (cu. ft.) | 2.72 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.077 m³ |
| Color | Nador Espresso |
| Material | 90% Wool, 10% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 0.50″d x 120.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 1.3 cm d x 304.8 cm h |
| Weight | 57.54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 96 × 120 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Nador Espresso |
| Style |
Bohemian |
| Rug Size |
8X10' |
"*" indicates required fields