Lagos Hand-Knotted Rug 10’x14′ – 249746-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Checkered with undyed wool, this hand-knotted rug captures the beautiful hand-made effect that makes each piece one of a kind. Cream, brown and natural wool colors come together for this Moroccan-inspired design. The durable rug is crafted to wear beautifully over time. Due to handcraftsmanship, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 31 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 68.34 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.314 m³ |
| Color | Lagos |
| Material | 100% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
Additional information
| Weight | 68.34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Lagos |
| Style |
Scandinavian |
| Rug Size |
10'X14' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields