Kenli Hand-Knotted Rug 12’x15′ – 238003-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Handwoven in India, an area rug of 100% wool layers in texture with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 37 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 80.9 lb |
| Volume (cu. ft.) | 7.8 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.221 m³ |
| Color | Kenli |
| Material | 100% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 144.00″w x 0.25″d x 180.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 365.8 cm w x 0.6 cm d x 457.2 cm h |
Additional information
| Weight | 80.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 144 × 180 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Kenli |
| Style |
Scandinavian |
| Rug Size |
12'X15' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields