Highland Rug 8’x10′ – 238019-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Monochromatic and linear, the subtle grid pattern of this hand-loomed wool-blend rug offers an innovative take on a neutral.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.57 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.101 m³ |
| Color | Highland Cream |
| Material | 70% Viscose , 30% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 0.25″d x 120.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 0.6 cm d x 304.8 cm h |
Additional information
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.25 × 96 × 120 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Highland Cream |
| Style |
Contemporary |
| Rug Size |
8'X10' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields