Gretchen Hand Knotted Rug 9’x12′ – 238016-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Hand-knotted wool crafts this Beni Ourain-inspired rug. Natural fibers and bold black accents offer gentle juxtaposition. Following a technique and tradition dating back thousands of years, each hand-knotted rug can take two to three master weavers five to six weeks to complete, depending on the size and intricacy of each rug. Every hand-knotted rug is designed to wear beautifully over time, making them heirlooms to be passed down for generations.
Product Details
| Weight (kg) | 25 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 55 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.12 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.145 m³ |
| Color | Gretchen |
| Material | 100% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 108.00″w x 0.50″d x 144.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 274.3 cm w x 1.3 cm d x 365.8 cm h |
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 108 × 144 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Gretchen |
| Style |
Moroccan |
| Collection |
Gretchen |
| Rug Size |
9'X12' |
"*" indicates required fields