Geist Rug 8’x10′ – 237150-013
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Raised, broken stripes elevate this olive-colored area rug, creating a unique pattern that enhances its solid design.
Product Details
| Weight (kg) | 18 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 40 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.64 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.103 m³ |
| Color | Akara Olive |
| Material | 66% Wool, 34% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 96.00″w x 0.50″d x 120.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 243.8 cm w x 1.3 cm d x 304.8 cm h |
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 96 × 120 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Akara Olive |
| Style |
Scandinavian |
| Rug Size |
8'X10' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields