Cortona Hand Knotted Rug 10×14′ – 232731-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The vintage rugs that inspired this piece were originally handwoven in the ancient city of Khotan and designed with wave and fret patterns or flowering vines along the borders. This take is made from a soft wool/cotton blend in neutral earth tones with an intricate motif that’s been modernized, yet still seems to speak a story all its own. Following a technique and tradition dating back thousands of years, each hand-knotted rug can take two to three master weavers five to six weeks to complete, depending on the size and intricacy of each rug. Every hand-knotted rug is designed to wear beautifully over time, making them heirlooms to be passed down for generations. Due to the handcrafted nature of this rug, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 45 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 99.65 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.45 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.126 m³ |
| Color | Cortona Cream |
| Material | 60% Wool 40% Cotton |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
| Weight | 99.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Cortona Cream |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Cortona |
| Rug Size |
10X14' |
"*" indicates required fields