Astana Hand-Knotted Rug 10’x14′ – 249733-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Patterned with a simplistic three-emblem motif framed by a narrow border, this hand-knotted wool rug adds just a touch of neutral design. The durable rug is crafted to wear beautifully over time. Due to the handcrafted nature of this rug, slight variations in sizing may occur.
Product Details
| Weight (kg) | 50 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 110.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.09 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.314 m³ |
| Color | Astana Fog |
| Material | 100% Wool |
| Dimensions (Imperial, inch) | 120.00″w x 0.50″d x 168.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 304.8 cm w x 1.3 cm d x 426.7 cm h |
Additional information
| Weight | 110.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.5 × 120 × 168 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Astana Fog |
| Style |
Scandinavian |
| Rug Size |
10'X14' |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields