Yara Outdoor Stool with Cushion Top
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Yara Outdoor Bunching Stool by Susan Hable was designed to bunch as cocktail tables. The stainless-steel frame is wrapped in woven in synthetic fiber, an environmentally friendly material that is non-toxic and is recyclable, in a proprietary Graystone Weave finish. Standard with a woven top. It is standard as a stool with a cushion top. Also available as a bunching cocktail table with a woven top. A custom fitted protective cover is sold separately as HCD8779-STK.
Product Details
| Dimensions | W 16in D 16in H 20in |
|---|---|
| Wood Species | Woven Resin |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Dry-Tech Foam |
| Weight | 29 lb |
| Volume | 6.27 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 20 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Collection |
Hable® Outdoor Collection |
"*" indicates required fields
