VIRGINIA OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inspired by an English Club Chair, the Virginia Chair has a tall back, softly pleated arms, and turned mahogany front posts. This companion ottoman with concave sides is the perfect companion. A pair of chairs with a single ottoman make an intimate area for conversation. The classic form and scale make Virginia appropriate in both modern and traditional interiors. Oxford finish shown. Ottoman standard with Classic cushion. Antique Brass casters standard.
Product Details
| Dimensions | W 28.75in D 28.75in H 18.25in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 42 lb |
| Volume | 22.73 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 63 sq. ft |
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 28.75 × 18.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields