TRAVELERS OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Throughout history, travelers understood the key to survival is access to water. If a water source was not on a traveler’s route, he or she would have to carry water. Every culture has a method for carrying or storing water, whether made of leather, clay, or even hide covered wood.
Product Details
| Dimensions | W 23.25in D 21in H 16in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 37 lb |
| Volume | 17.31 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
Additional information
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 23.25 × 16 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Red |
| Detail Color |
Mocha |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields