Sinclair Round Ottoman – 106074-022
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106074-022
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Cream, Four Hands, Ottomans & Poufs, Sheffield Ivory, Sienna Brown
Description
This round ottoman upholstered in traditional ivory fabric with a classic box print can be placed just about anywhere, bringing with it a polished vibe.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.166 m³ |
| Color | Sheffield Ivory, Sienna Brown |
| Material | 100% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 18.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 47.0 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 18.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Sheffield Ivory ,Sienna Brown |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields