Sinclair Round Ottoman – 106074-021
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106074-021
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Balkan Ochre, Sienna Brown, Four Hands, Ottomans & Poufs, Yellow
Description
Place this round ottoman just about anywhere. Upholstered in an abstract, Tibetan-inspired landscape motif, woven from soft chenille yarns with subtle texture for added depth, dimension and drama.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.166 m³ |
| Color | Balkan Ochre, Sienna Brown |
| Material | 60% Viscose (Rayon), 40% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 18.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 47.0 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 18.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Yellow |
| Detail Color |
Balkan Ochre ,Sienna Brown |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields