Sinclair Round Ottoman – 106074-019
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106074-019
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Four Hands, Green, Ottomans & Poufs, Surrey Olive, Sienna Brown
Description
Upholstered in a deep olive velvet and paired with a rich brown base, this rounded ottoman can be placed just about anywhere. Light, versatile color can move between spaces and style with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.2 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.166 m³ |
| Color | Surrey Olive, Sienna Brown |
| Material | 76.8% Cotton, 23.2% Polyester, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 18.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 47.0 cm h |
Additional information
| Weight | 13.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 18.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Green |
| Detail Color |
Sienna Brown ,Surrey Olive |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields