Sinclair Round Ottoman – 106074-012
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106074-012
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Blue, Four Hands, Fresno Cobalt, Distressed Natural, Ottomans & Poufs
Description
This round ottoman in a faux leather can be placed just about anywhere, bringing with it a retro vibe. Its solid parawood base in a distressed natural finish adds a hint of clean contrast.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.166 m³ |
| Color | Fresno Cobalt, Distressed Natural |
| Material | Faux Leather, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 18.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 47.0 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 18.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Distressed Natural ,Fresno Cobalt |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields