Sinclair Round Ottoman – 106074-008
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106074-008
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Four Hands, Harness Burlap, Natural Whitewash Ash, Ottomans & Poufs
Description
Upholstered in light top-grain leather and paired with a solid ash base, this rounded ottoman can be placed just about anywhere — bringing with it a retro vibe. Natural markings are reflective of leather sourcing, playing up materials’ inherent intrigue. Light, versatile color can move between spaces and style with ease.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 5.86 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.166 m³ |
| Color | Harness Burlap, Natural Whitewash Ash |
| Material | Top Grain Leather, Solid Ash |
| Dimensions (Imperial, inch) | 22.00″w x 22.00″d x 18.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.9 cm w x 55.9 cm d x 47.0 cm h |
Additional information
| Weight | 13.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 18.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Harness Burlap ,Natural Whitewash Ash |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields