Serge Backless Chair / Ottoman
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Designed to be used as a seating area nestled between the Serge Sofa and Loveseats creating a visual break. Or use it as a standalone ottoman. A specially designed sectional connector bracket comes standard with this item. Weltless, with Spring-Down seat cushion.
Product Details
| Dimensions | W 34in D 39.5in H 19in |
|---|---|
| Wood Species | Walnut Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 72 lb |
| Volume | 49.35 ft³ |
| COM | 6.5 yd |
| COL | 99 sq. ft |
Additional information
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 34 × 19 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Java |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields