SAMUEL OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Samuel Ottoman is a companion to the distinctive Samuel Wing Chair from the Winterthur Estate Collection. The Samuel Ottoman has a tailored cushion top that sits upon an upholstered base with finely tapered legs. with NS-08 Old Brass nail head trim.
Product Details
| Dimensions | W 26.5in D 19.5in H 18.5in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 34 lb |
| Volume | 12.83 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 34 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 26.5 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Espresso |
| Collection |
Winterthur® Estate Collection Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields