Rowan Outdoor Ottoman-18″ – 251183-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A fresh take on traditional woven styles, faux banana leaf weaves a bold, chunky pattern into this outdoor ottoman, accented by a distinctive braided detail for an extra layer of visual intrigue. Finished with a thick upholstered top. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 10.4 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.94 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.14 m³ |
| Color | Alessi Linen, Coastal Weave |
| Material | 100% Polypropylene, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.75″w x 18.75″d x 16.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 47.6 cm w x 47.6 cm d x 40.6 cm h |
| Weight | 10.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 18.75 × 16 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
"*" indicates required fields