MARQUETTE OTTOMAN M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC705-53
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Antique Bronze / Oxford / Bronze, Cream, Hickory Chair, Ottomans & Poufs
Description
Classic cushion and Antique Bronze casters standard on Ottoman. Antique Brass and Antique Silver ferrules with casters are also available. Also available with a dressmaker skirt.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 70 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 5.5 yd |
| COL | 86 sq. ft |
| Dimensions | W 60in D 60in H 18in |
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 18 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Antique Bronze / Oxford / Bronze |
| Collection |
Hartwood Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields