MARLBOROUGH OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Hickory Chair Marlborough Leg Ottoman from the historic James River Collection features solid mahogany legs with stretcher and solid hardwood frame that is hand made by the craftsmen in Hickory, North Carolina. The Marlborough style front legs are hand fluted with a block foot and are a signature Chippendale feature that originated in the mid-18th Century. A companion lounge chair is also available as 1756-53. Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion.
Product Details
| Dimensions | W 29.25in D 21.75in H 18in |
|---|---|
| Wood Species | Mahogany Solids |
| Weight | 26 lb |
| Volume | 12.14 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 29.25 × 18 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Green |
| Collection |
James River Upholstery Collection |
"*" indicates required fields