MARIT COCKTAIL OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Marit Cocktail Ottoman with its turned columns and capital arches reflect English and Arabic architecture. Columns and stretchers adorn the base. Crafted in ash, the Marit upholstered cocktail ottoman is also made as a cocktail table with a solid ash plank top, as small bench and as a rectangular bench.. in Dark Walnut finish and with standard NS-08 nail head trim.
Product Details
| Dimensions | W 40.75in D 40.75in H 21in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 103 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 3 yd |
| COL | 45 sq. ft |
Additional information
| Weight | 103 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40.75 × 40.75 × 21 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Ebony |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields