LORENS OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
HC1001-29
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Dark Walnut / Walnut, Hickory Chair, Ottomans & Poufs, White
Description
The Lorens Ottoman standard in Classic cushion. Lorens is weltless except for a single welt around the base of the frame. A companion chair and sofa are also available.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 22in H 18.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 28 lb |
| Volume | 12.48 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 41 sq. ft |
Additional information
| Weight | 28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 18.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields