LEIGH OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
This modern armless sectional series features a relaxed silhouette and crisp lines with a very interesting angled back profile. Available as a three-cushion armless sofa, two-cushion armless love seat, RAF and LAF chaise, armless chair, corner chair and ottoman, the tapered legs provide a tailored finish to the versatile series. The armless Leigh Made To Measure is available in widths from 28 to 120 inches. The Leigh with arms Made To Measure is available from 28 to 120 inches in width. The Leigh Ottoman is available from 18 to 60 inches in length.
Product Details
| Dimensions | W 29in D 24in H 17in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 42 lb |
| Volume | 17.31 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| COL | 68 sq. ft |
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 29 × 17 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields