LAUREL OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Laurel Chair, Ottoman and companion Sofa were inspired by a handsome antique sofa that is at the Winterthur Museum in Delaware. The original was covered in black horsehair and was outlined in brass nail heads. The Laurel Chair and Sofa feature gracefully curved arms and a high back. The Laurel Sofa is standard with goose feather throw pillows and a spring-down seat cushion.
Product Details
| Dimensions | W 28in D 18in H 19.5in |
|---|---|
| Wood Species | Hardwood Mixed |
| SeatType | Semi-Attached |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 22.73 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 28 × 19.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Collection |
Winterthur® Estate Collection Upholstery Collection |
"*" indicates required fields